Rozbudowa sieci tramwajowej

Zmiany, zmiany, zmiany…

W związku z rozbudową sieci tramwajowej w Olsztynie, muszą zostać wprowadzone następujące zmiany w ruchu ulicznym. Zamknięcie al. Piłsudskiego od ul. Głowackiego do ul. Mazowieckiego (dawna Obiegowa). ?
Zamknięcie al. Piłsudskiego od ul. Głowackiego do ul. Mazowieckiego (dawna Obiegowa).

? W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia (sobota/niedziela)

Konsorcjum firm Polimex Infrastruktura – Polimex-Mostostal – Trakcja jako Generalny Wykonawca inwestycji “Rozbudowa linii tramwajowych w Olsztynie”, informuje, że w nocy z soboty 31 lipca na niedzielę 1 sierpnia planuje wprowadzić zmiany w organizacji ruchu.

Zmiany w organizacji ruchu przewidują objazd do ul. Kościuszki ulicami: Mazowieckiego (dawna Obiegowa) i Żołnierską. Przez teren budowy Wykonawca zapewni dojazd do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i mieszkańcom ulic: Grotha, Narutowicza oraz Kościńskiego od al. Piłsudskiego z kierunku ul. Dworcowej i Mazowieckiego (dawna Obiegowa). Wyjazd z osiedla będzie się odbywał poprzez ul. Grotha do al. Piłsudskiego przy skrzyżowaniu z ul. Mazowieckiego.

Objazd do ul. Kościuszki i ul. Głowackiego dla pojazdów jadących już al. Piłsudskiego od strony ul. Dworcowej został wyznaczony ulicami Mazowieckiego (dawna Obiegowa) i Żołnierską.

Jednocześnie na al. Sikorskiego na skrzyżowaniu z ul. Mazowieckiego (dawna Obiegowa)-Pstrowskiego zostanie wyznaczony dodatkowy lewoskręt, przez co powstanie możliwość skrętu w lewo z dwóch pasów, a pozostanie jeden pas w relacji na wprost. Aby uniknąć przejazdu po wąskiej ulicy Żołnierskiej, jadącym od strony al. Sikorskiego zalecany jest objazd w lewo w ulicę Pstrowskiego i dalej do ul. Kościuszki i ul. Głowackiego. Konsekwencją remontu ulicy Piłsudskiego jest objazd dla linii 105, 106, 113, 117, 128. Niestety został około tydzień do uruchomienia objazdu, ale ZDZiT nadal nie ujawnił objazdu, więc możemy spekulować, że będzie przebiegał ulicami Mazowieckiego, Żołnierska, Kościuszki i dalej swoimi trasami.

Kolejnym nieudogodnieniem dla kierowców będzie zamknięcie ul. Wilczyńskiego na odcinku od ul. Krasickiego do pętli autobusowej Pieczewo.

? W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia (sobota/niedziela)

Zamknięcie oznacza brak możliwości wjazdu na ulicę Wilczyńskiego z ulic: Jeziołowicza, Panasa, Wachowskiego i Turkowskiego. Przez budowę pozostanie możliwy przejazd z ul. Żurawskiego do ul. Gębika.

Dojazd do ul. Jeziołowicza pozostaje wyłącznie od ul. Krasickiego i Sobocińskiego, a do poprzecznych ulic: Panasa, Wachowskiego i Turkowskiego będzie możliwy tylko poprzez ulice Świtycz-Widackiej i Kubusia Puchatka. Do posesji osiedla “Mieszkanie w Zaciszu” powstanie droga tymczasowa łącząca z drogą do posesji ul. Wilczyńskiego 2-2H i dalej z ul. Turkowskiego.

W celu ułatwienia przemieszczanie się z osiedla w czasowej organizacji ruchu przewidziano budowę trzech rond tymczasowych na skrzyżowaniach ulic: Krasickiego/Wilczyńskiego, Krasickiego/Herdera/Świtycz-Widackiej i Krasickiego/Kubusia Puchatka.

Pętla autobusowa przeniesiona zostanie na wyłączoną jedną jezdnię ul. Krasickiego pomiędzy ulicami Świtycz-Widackiej i Wilczyńskiego, co spowoduje też zmiany w komunikacji miejskiej. Powstanie linia autobusowa dowożąca pasażerów z tymczasowego przystanku przy skrzyżowaniu ulic Gębika/Wilczyńskiego do przystanku końcowego, który znajduje się w pobliżu budynku przy ul. Krasickiego 9. Tam będzie można dokonać przesiadki do autobusów jadących w kierunku centrum.

Wzdłuż ul. Świtycz-Widackiej i odcinka ul. Gębika wprowadzony zostanie zakaz parkowania. Samochody będą mogły zaparkować tylko w zatokach postojowych, ale aby zrekompensować ubytek miejsc parkingowych przygotowane będą miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Krasickiego.

Ponadto otworzona dla samochodów osobowych zostanie droga przez dawny poligon, umożliwiająca dojazd do ronda na ul. Szymborskiej i dalej do ul. Pstrowskiego i obwodnicy oraz wyjazd z Osiedla Generałów przez Brzeziny, ulicami Szostkiewicza i Kalinowskiego. Równie jak w przypadku zamknięcia centrum i w tym przypadku autobusy zostaną skierowane na objazd, dokładniej na pętlę tymczasową znajdującą się na ulicy Krasickiego. Pojadą tam autobusy linii 113, 120, 131, N01. ZDZiT tak jak w przypadku poprzedniego objazdu, nie opublikował jeszcze dokładnych schematów tras.

Niestety czekają nas długie godziny stania w korkach i opóźnienia komunikacji miejskiego wynoszące nawet po kilka godzin, ale spokojnie to dla naszego dobra, będziemy mieli nowe drogi i super nitkę tramwajową… Jako redakcja polecamy zaopatrzyć się w dużo melisy do samochodów i na pocieszenie możemy powiedzieć spokojnie, będzie tylko gorzej…

Jednak teraz na poważnie, chcielibyśmy podziękować stronie objazdowolsztyn za udostępnienie materiałów graficznych, jak i opisów objazdów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *